w oknie moskitiera

Moskitiery – co warto wiedzieć przed zakupem?

Wraz z nastaniem upalnego lata musimy liczyć się z tym, że aktywność owadów będzie znacznie większa, niż miało to miejsce do tej pory. Może nam się ona dać we znaki nie tylko podczas wieczornego spaceru, ale i podczas prób zapadnięcia w sen po ciężkim dniu, co będzie niemal niemożliwe w towarzystwie nieustannie aktywnego, bzyczącego przez cały czas komara. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się siatki na okna nazywane moskitierami. Nie pozbędą się one wszystkich owadów z naszego otoczenia, mogą jednak przyczynić się do tego, ze we własnym domu poczujemy się zdecydowanie bezpieczniej. Na co warto zatem zwrócić szczególną uwagę zastanawiając się nad ich zakupem?

Moskitiery – rodzaje i charakterystyka

Najbardziej charakterystyczny podział zwraca naszą uwagę na to, że możemy zdecydować się zarówno na klasyczne moskitiery okienne, jak i na moskitiery drzwiowe. Warto pamiętać zresztą, że także one nie są monolitem. Wśród moskitier okiennych na pierwszy plan wysuwają się modele nazywane ramkowymi, choć często sięga się także po rozwiązania rolowane. Moskitiery drzwiowe dzielimy na otwierane i rolowane, choć nie brakuje także modeli przesuwnych oraz moskitier plisowanych.

Najbardziej klasyczną propozycją wydają się niezmiennie moskitiery ramkowe będące zamontowanymi na ramce siatkami. Sama ramka jest przeważnie wykonana z aluminium, a jednym z jej znaków rozpoznawczych jest to, że specjalne zaczepy na stałe mocują ją do ramy okna od jego zewnętrznej strony. Gdy znajdujemy się wewnątrz domu lub mieszkania, ten rodzaj siatki jest niemal niezauważalny. Wysokiej jakości materiały, z których jest produkowana, przyczyniają się do tego, że można korzystać z niej przez co najmniej kilka lat bez obaw o to, że ulegnie uszkodzeniu.

Podstawowa różnica, jaką możemy zaobserwować zestawiając ze sobą modele ramkowe i rolowane, odnosi się do ich funkcjonalności. W tym drugim przypadku nie ma już mowy o montażu na stałe, a siatka może być przez nas rozwijana i zwijana w zależności od tego, jakie rozwiązanie uważamy w danym momencie za bardziej przydatne. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości moskitier ramkowych, ten jej typ znajduje zastosowanie także w odniesieniu do wymagających okien dachowych.

Moskitiery drzwiowe i ich cechy

Szukając tego typu moskitier drzwiowych, który jest wybierany najchętniej, możemy wskazać przede wszystkim na moskitiery otwierane. Zazwyczaj są one wykonane z aluminium, gwarantem trwałości siatki jest zaś włókno szklane. Ten typ moskitier znajduje zastosowanie przede wszystkim w tych domach, w których pojawia się możliwość otwarcia drzwi na oścież. Ich plusem jest funkcjonalność, osoby decydujące się na tego rodzaju zakup doceniają jednak także to, że utrzymanie moskitiery w czystości nie jest skomplikowane. Nawet wtedy, gdy jest intensywnie użytkowana, do jej czyszczenia możemy stosować jedynie wilgotnej szmatki, a i tak powinniśmy uporać się w ten sposób z każdym zabrudzeniem. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków moskitiera otwierana może być zdejmowana podczas trwania sezonu zimowego.

komar i siatka

Także moskitiery drzwiowe rolowane są tymi, które natrafiają na szerokie grono zwolenników. Najczęściej pojawiają się w blokach mieszkalnych, w których balkony nie mają na tyle dużej głębokości, aby wprowadzenie moskitier otwieranych miało w ogóle sens. Moskitiery rolowane są zaopatrzone w specjalny system sprężynowy. To właśnie dlatego zwijanie i rozwijanie siatki do kasety może się odbywać w płynny sposób. Sama kaseta przeważnie jest montowana w bocznej ścianie balkonu, podczas gdy siatka porusza się ograniczona specjalnymi szynami przeciwdziałającymi chwianiu się jej na boki.

Jeszcze innym, wcale nie mniej interesującym typem moskitiery, są modele przesuwne. Te montuje się przeważnie na dużych przeszkleniach, są więc nieocenione choćby w odniesieniu do tych kupujących, którzy zdecydowali się zainwestować w ogród zimowy. Ich wybór jest coraz większy, osoby zainteresowane nimi mają więc pewność, że bez trudu dopasują ich profile do każdego typu stolarki okiennej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *