Przygotowując się do zimy zmieniamy nie tylko garderobę, ale i wystrój wnętrz. Szukamy cieplejszych kołder, a na kanapach i fotelach układamy koce, aby domownicy mogli skorzystać z nich, gdy zrobi się im zbyt zimno. Zbliżająca się zima to również dobry czas na to, aby przyjrzeć się krytycznie osłonom okiennym znajdującym się w naszych domach i mieszkaniach. Być może warto pomyśleć o bardziej intensywnych zabiegach pielęgnacyjnych. Te będą w stanie zwiększyć ich skuteczność zimą, z pewnością wydłużą przy tym również ich żywotność.
Czyszczenie osłon okiennych – najważniejsze informacje
Bez względu na to, czy zdecydowaliśmy się na klasyczne osłony przeciwsłoneczne, modele dekoracyjne, czy też na takie, które chronią nas przed insektami, nie powinniśmy zapominać o tym, jak duże znaczenie ma dbanie o ich atrakcyjny wygląd. To prawidłowe czyszczenia przesądza nie tylko o ich walorach wizualnych, ale również o żywotności. Gwarantuje nam również, że pomimo upływu coraz dłuższego czasu od ich zakupu, będą rozwiązaniami tak samo skutecznie pełniącymi swoje funkcje.
Oczywiście, choć mówimy o zimowej pielęgnacji osłon okiennych, nie powinniśmy zapominać o tym, że ich właściwa pielęgnacja powinna mieć dla nas znaczenie bez względu na porę roku. Regularność gwarantuje nam oszczędność czasu. Przyczynia się również do tego, że nie musimy wkładać aż tak dużej siły fizycznej w kolejne zabiegi.
Mówiąc o ogólnych zasadach pielęgnacji osłon okiennych, warto wspomnieć o jeszcze jednej. Choć w poradnikach można spotkać się z licznymi zaleceniami, dobrze jest podchodzić do nich z pewną dozą ostrożności. Wszystkie bywają pomocne, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że kluczowe znaczenie powinny mieć dla nas wskazówki udzielane przez producenta. Przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się więc ze wszystkimi informacjami dotyczącymi czyszczenia i konserwacji rolet, jakich nam on udzielił.
Czyszczenie rolet materiałowych
Tkaniny rolet materiałowych są dziś pokrywane specjalnym impregnatem. To właśnie za jego sprawą materiał, z którego są wykonane, jest sztywny, a jednocześnie brud nie ma możliwości szybkiego wnikania w jego strukturę. Impregnat nie jest jednak nieusuwalny. Mając tego świadomość trudno dziwić się, że jednym z częściej pojawiających się zaleceń jest to, aby czyścić roletę możliwie jak najdelikatniej.
Zabiegi przedłużające jej żywotność najlepiej rozpocząć więc od usunięcia kurzu. Co ważne, należy pozbyć się go nie tylko z tkaniny, ale i z innych elementów osłony okiennej. Pomoże nam w tym szczotka do kurzu, choć nic złego nie powinno wydarzyć się także wtedy, gdy użyjemy w tym celu sprężonego powietrza. Te elementy mechanizmów, które są wykonane z tworzywa, można czyścić bez obaw wykorzystując w tym celu wilgotną ściereczkę, choć zalecana jest w tym kontekście duża doza ostrożności, bo łatwo można zachlapać tkaninę. Jeśli na roletach widoczne są drobne zanieczyszczenia, nieoczekiwanym sojusznikiem osób chcących przywrócić im pierwotny wygląd może być gumka szkolna. Te bardziej intensywne usuwa się z wykorzystaniem wilgotnej szmatki bez detergentu. Dobrym pomysłem może być też zastosowanie rolki przeznaczonej do czyszczenia ubrań.
Jak zadbać przed zimą o rolety zewnętrzne
Roletom zewnętrznym zwykle nie poświęca się tak wiele uwagi jak tym, które znajdują się wewnątrz budynku. Takie podejście trudno jednak uznać za właściwe. Brak odpowiedniej troski wpływa przecież niekorzystnie nie tylko na ich wygląd, ale i na charakterystyczne dla nich właściwości izolacyjne. Tu pierwszym krokiem powinna być odpowiednia pielęgnacja i konserwacja samego mechanizmu rolet. Pomocny okazuje się zwłaszcza suchy smar. Warto sięgnąć po niego nie tylko późną jesienią, ale i wiosną. Za jego pośrednictwem można zabezpieczać nie tylko wał nawojowy, ale również uszczelkę.
Dobrze jest pamiętać również o tym, że rolety zewnętrzne nie tylko można, ale i należy myć. Warto robić to zawsze, gdy tylko dostrzegamy taką konieczność, a nie jedynie przed zimą. W przeciwieństwie do rolet wewnętrznych, w tym wypadku nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby podczas mycia wspomagać się płynem do naczyń o delikatnym działaniu.