Czy ściągać moskitiery na jesień i zimę?

Jeżeli zdecydujemy się na zamontowanie moskitiery w oknie, z pewnością nie będziemy mieli problemów z owadami, a w szczególności z muchami i komarami, które latem wciąż wlatują przez otwarte okna do domu. Dodatkowo, gdy zapalimy światło w nocy, nie będziemy musieli natychmiast zamykać okien w obawie przed niepożądanymi owadami nocnymi, w tym także wspomnianymi już uporczywymi komarami. Moskitiera doskonale chroni nasz dom przed nieproszonymi gośćmi, ale jeżeli chcemy aby służyła nam przez wiele lat, warto wiedzieć jak ją prawidłowo pielęgnować i czy zdejmować ją na jesień i zimę czy też pozostawiać w oknie przez okrągły rok.

Jak prawidłowo pielęgnować moskitiery?

Kupując moskitiery nie zastanawiamy się zwykle nad ich trwałością, zwyczajnie montujemy je w oknach i oczekujemy że będą spełniały swoją rolę. Warto jednak tutaj wspomnieć, że aby moskitiera służyła nam przez wiele lat, trzeba o nią prawidłowo dbać, stosując przy tym regularne zabiegi pielęgnacyjne. Tak samo jak dbamy o okna, czy firany i zasłony znajdujące się wewnątrz mieszkania, tak samo powinniśmy dbać o moskitiery. One są narażone na zdecydowanie większą ilość zabrudzeń, dlatego tak ważna jest właściwa i częsta pielęgnacja, aby służyły nam jak najdłużej.

Dlaczego warto dbać o moskitiery?

Pierwszym i niepodważalnym argumentem jest fakt, że jeżeli będziemy dbać o moskitiery i odpowiednio często je czyścić, zwyczajnie dłużej nam posłużą i będą funkcjonalnym dodatkiem do okna na okres wiosny i lata, kiedy najwięcej owadów wlatuje przez otwarte okna. Po za tym, czyszczenie moskitier sprawi, że promienie słoneczne będą swobodnie wpadały do danego pomieszczenia, mimo mikroskopijnych otworów. Dodatkowo, jeżeli w moskitierze pozostaną jakieś części owadów, będą one łatwym łupem dla ptaków, które w poszukiwaniu pożywienia mogą nam taką moskitierę najzwyczajniej zniszczyć.

Kiedy i jak myć moskitiery?

Jeżeli posiadamy moskitiery ramkowe bądź moskitiery na rzep, powinniśmy je czyścić dwa razy w roku, przed rozpoczęciem sezonu i po jego zakończeniu. Aby właściwie umyć moskitiery, powinniśmy je zdjąć z okna, w tym celu potrzebujemy śrubokręta, w przypadku zwykłej moskitiery na rzep, samodzielnie zdejmiemy ją bez większych problemów i narzędzi. Sam rzep można dokupić i wymienić na nowy, jeżeli po kolejnym sezonie nie trzyma już moskitiery tak dobrze jak na początku użytkowania. Właściwe mycie moskitier powinni odbywać się po ich wcześniejszym zdjęciu i najlepiej zrobić to w wannie. Tam z pewnością każda, nawet największa moskitiera ramkowa się zmieści, a jej mycie jest banalnie proste. Wystarczy ją porządnie spłukać prysznicem, nie używając przy tym zbyt wysokiego ciśnienia, nałożyć delikatnie zwykłe mydło bądź płyn do mycia naczyń i delikatnie umyć moskitierę gąbką. Potem oczywiście należy ją obficie spłukać i wysuszyć na słońcu rozkładając ją na suszarce w łazience. W przypadku moskitier na rzepy możemy je namoczyć w wodzie z mydłem bądź innym płynem, a potem wypłukać. Tutaj także trzeba moskitierę wysuszyć.

Czy należy moskitiery ściągać na jesień i zimę?

Jak wiadomo jesienią i zimą owadów na dworze jest zdecydowanie mniej, dlatego chętnie otwieramy okna na rozszerz, korzystając także z przywileju wyglądania przez nie. W tym okresie moskitiery nie są nam potrzebne, dlatego swobodnie możemy je zdjąć i przechować w bezpiecznym miejscu do kolejnego sezonu. Jeżeli zdecydujemy się na trwałe moskitiery aluminiowe, wykonane z siatki, nawet jeżeli nie zdejmiemy ich na zimę, nic im się nie stanie. Jednak warto je zdejmować, aby mieć lepszy komfort korzystania z okien, które jesienią i zimą możemy otwierać na rozszerz. Trzeba pamiętać, że każda ilość wilgoci i wody wpływa niekorzystnie na moskitiery, które z czasem mogą stracić swoją elastyczność i nie być już tak idealnie dopasowane do otworów okiennych. W przypadku moskitier rolowanych, należy je odpowiednio wcześniej zwinąć, aby zabezpieczyć je przed pierwszymi opadami śniegu. Jeżeli posiadamy tradycyjne moskitiery na rzepy, dzięki temu że je zdejmiemy, posłużą nam jeszcze przez kilka sezonów, nie uszkadzając się na wietrze, deszczu i mrozie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *